avi1
avi2
ilustrae panInternet Půjčky Homepageilustrace paní
Internet půjčky > Finanční rezerva

Máte finanční rezervu?

Mít finanční rezervu je určitě výhodné a vyplatí se především v období nečekaných výdajů. Díky finanční rezervě tak člověk nemusí řešit nedostatek financí půjčkou a nemusí platit zbytečně úroky navíc.

Často se opakující otázka, máte našetřeno a máte nějakou finanční rezervu na horší časy? Obecně platí, že je dobré si alespoň 10 % z platu odkládat pro strýčka příhodu. Možností jak šetřit je několik. Někdo střádá do prasátka, někdo do obálek a jiní nechávají peníze na běžných či spořících účtech. Je-li někdo až tak disciplinovaný a vytvoří si na účtu slušnou částku, nemusí čekat na to, až mu inflace užere část peněz a může je vhodně a s opatrností investovat. Zkrátka spoření je nutné.

Doba spoření

Spořit se dá různě dlouhou dobu. Krátko až střednědobé spoření je vhodné jako finanční rezerva a dlouhodobé spoření je výhodné například na penzi. Lidé ve středním věku mají nejvyšší čas řešit finance na důchod. Stále více lidí si už začalo uvědomovat, že se ve stáří nebudou moci spoléhat jen na to, co dostanou od státu.

  • krátkodobá rezerva - je spoření do 2 let
  • střednědobá rezerva - je spoření od 2 do 5 let
  • dlouhodobá rezerva - je spoření 5 a více let

Jaká by měla být finanční rezerva?

Někdo ušetřit umí i s nízkými příjmy, někdo naopak ne, i když jeho výplata sahá hodně nad průměrný výdělek. K základní finanční gramotnosti by děti měli vést už rodiče a s první výplatou by mládí lidé měli začít spořit v podstatě okamžitě. Je na rodičích, aby naučili své děti odkládat si část výplaty a ne utratit všechno co přijde na účet. Dlouhodobé spoření může znamenat v budoucnu velké plus například při vyřazování hypotéky. U dlouhodobého spoření je vhodné převést peníze na jiný typ účtu než je běžný, aby nebyl přístupný přes bankomat a zamezilo se tak snadným výběrům.

Spočítejte si vaše příjmy a výdaje

To, kolik by jste zvládli měsíčně odkládat jako finanční rezervu zjistíte, po spočítání všech měsíčních příjmů rodiny a odečtením výdajů, rozdíl ukáže kolik zbývá měsíčně čistých peněz. Za výdaje se počítají všechny pravidelné platby, které je nutné zaplatit, jako je nájem, elektřina, splátky půjček a hypotéky, kapesné pro děti, cestovné nebo pojištění. Něco málo je třeba nechat na účtu a zbytek převést na vytváření rezervy. Obecně platí, že finanční rezerva by ideálně měla být 3-4 násobek měsíčních příjmů.

Kontrola výdajů

Je jasné, že udržet striktní odkládaní z výplaty, hlavně přes určitá období v roce, nemusí být tak snadné. Období letních prázdnin, dovolené a v jiných měsících zase dárky nebo Vánoce se sebou nesou nárazově větší výdaje. Je třeba vydržet a po překlenutí těchto období v odkládání rezervních peněz vydržet. I nadále je třeba příjmy a výdaje zapisovat. Jen takto se dá zjistit, za co utrácíte a mít přehled o svých výdajích.


Vloženo 31. 1. 2018

Infocentrum:

Co Vás nejvíce o půjčkách zajímá?

Jak si půjčovat zodpovědně
Přistupujte ke svým financím s rozvahou.

Jak se dostat z registru dlužníků?
Máte záznam v registr? Jak jej vymazat?

Desatero půjčování
Než přistoupíte k půjčce, seznamte se s možnými riziky. V desateru uvádíme nejdůležitější zásady pro půjčování.

Časté dotazy
Co Vás nejvíce o půjčkách zajímá?

Klasifikace půjček
Jaké existují typy půjček?

Slovníček pojmů
Co znamenají jednotlivé finanční pojmy?

Jak se posuzuje bonita?
Podle čeho poskytovatelé hodnotí Vaši schopnost splácet?

Finační rezerva
Jak vytvořit finanční rezervu?

Kreditní karty
Jaké jsou jejich výhody?


list

Všechna práva vyhrazena. © 2008 - 2023 www.InternetPůjčky.cz. Infoweb o půjčkách. Nejsme poskytovatelem půjček.
Bez písemného souhlasu provozovatele je kopírování textů a autorských fotografií zakázáno.
Podmínky použití a ochrana osobních údajů